Výlet do Opole

V rámci projektu „Přeshraniční sociální pomoc“ finančně podpořeného Fondem mikroprojektů Euroregionu Praděd nás naši polští partneři z DPS Prudnik pozvali na společný výlet do města Opole a jeho okolí. Šestnáctý květnový den v ranních hodinách senioři z řad klientů CSS Jeseník v doprovodu zaměstnanců i členové Klubu seniorů z Jeseníku nastoupili do minibusu vybaveni deštníky, svačinami, léky a pohodlnou obuví na celodenní akci. Ředitel Rotter všechny přivítal, nechyběla kultovní hláška o vracení podšálků, a mohli jsme vyrazit směr Prudnik.

Počasí nám celý den přálo – nepršelo a teplo bylo tak akorát. V Prudniku jsme pak společně s Poláky přestoupili do zájezdového autobusu. Pozvánka na výlet lákala do dvou muzeí a brzy se ukázalo, že v dnešním Polsku se nejedná o nudné a zkostnatělé instituce nabízející pouze vystavené exponáty. První zastávkou bylo Muzeum polské písně v Opole, které se nachází v suterénu velkokapacitního opolského amfiteátru nedaleko Piastovské věže. Polské i české návštěvníky zaujala poutavá přednáška o historii festivalu populární hudby, ten se v Opole koná od roku 1963. Prohlídka muzea je interaktivní a hravá. Na dvou multimediálních stěnách jsou dotykové obrazovky zobrazující hudební videa, výňatky z koncertů a televizních pořadů. Je zde možnost obléci se do virtuálních kostýmů nebo nazpívat hit a cítit se jako hvězda. Z výkladů průvodců i rozhovorů s našimi polskými partnery bylo zřejmé, že Poláci jsou na své hlavní město polské písně (slovo Stolica nepotřebovalo překlad) a opolské Benátky náležitě hrdi. Po krátké prohlídce historické části Opole a okolí starého koryta řeky Odry jsme přejeli do Bierkowice. Posilněni výborným obědem jsme si prohlédli skanzen Muzeum opolského venkova. Uprostřed zeleně je zde shromážděno na 50 starodávných budov - slámou zastřešené chalupy, sýpky, mlýny. Expozice ve staletých domech nás přenesly do života na polské vesnici konce 19. a první poloviny 20. století.
Cíl integrační akce byl splněn - naši polští partneři nám ukázali podstatnou část historie a kultury Opole, opět jsme se navzájem víc poznali a vyměnili si zkušenosti. Pozdě odpoledne se „účastníci zájezdu“ vraceli domů unaveni, ale spokojeni a plni nových zážitků. Děkujeme polským partnerům za uspořádání výletu a už se těšíme se na další 13.6.2018 do polského Valbřichu.

Vytisknout