Workshop zahradní terapie a trénování paměti

V úterý 29. května 2018 se v Centru sociálních služeb v Jeseníku, uskutečnil další společný workshop našich a polských účastníků, pořádaný v rámci projektu „Přeshraniční sociální pomoc.“ Dopolední část workshopu byla věnována zahradní terapii a odpolední trénování paměti.

Cílem tohoto společného setkání, bylo umožnit našim i polským klientům, vrátit se do minulých let, kdy měli své zahrádky, o které s láskou a radostí pečovali. Současný zdravotní stav a mnohdy i pohybové omezení jim brání nadále tuto oblíbenou činnost vykonávat. V rámci projektu byly zakoupeny výrobky, které i lidem na vozíčku umožňují „pracovat na zahradě“ a vrátit je tak k činnosti, ve kterou již ani nedoufali. Na fotografiích můžete vidět mobilní zahrádky, zvýšené záhony a v neposlední řadě i truhlíky, které si sami osadili květinami a bylinkami. Celá akce byla velmi zdařilá, klienti pracovali s vervou, a s úsměvem si odnášeli své osazené truhlíky na pokoje. Sázením to ale neskončilo, po práci jsme se všichni sesedli u kulatého stolu, který byl plný různých květin a bylin. Povídali jsme si o nich, vzájemně jsme si říkali, jak se jednotlivé rostliny jmenují u nás a jak v Polsku. V této příjemné přátelské atmosféře jsme strávili celé dopoledne. Těší nás, že zahradničení pokračuje i nyní, klienti se o své rostlinky starají, zalévají je, kypří půdu, vytrhávají plevel a je vidět, že dobře. Rostlinkám se daří, bylinky rostou a už se hojně využívají k ochucení jídel, která se vaří v naší kuchyni. Jsme rádi, že zásluhou projektu jsme mohli do našich aktivit, které s klienty provádíme, zařadit další smysluplnou činnost.

Po výborném obědě a krátkém odpočinku jsme pokračovali odpoledním workshopem ve kterém jsme si připomněli co je paměť, na jakých principech funguje a proč je důležité ji neustále trénovat. Všichni účastníci si mohli prostřednictvím praktických ukázek a také různých terapeutických pomůcek vyzkoušet, jak fungují jejich smysly.  Shlédli jsme také doporučení čím „krmit“ svůj mozek, aby byl ve „formě“. Na závěr workshopu jsme si mohli vyzkoušet některé aktivity vhodné k budování rezervní mozkové kapacity.  Doufám, že si všichni vzali k srdci citát francouzského psychiatra J.E.D. Esquirola: „Paměť je naším jediným bohatstvím. Teprve přijdeme-li o ni, stanou se z nás skuteční žebráci...“

Odpoledne jsme již tradičně zakončili společným posezením českých i polských účastníků projektu nad šálkem kávy, kde jsme si mohli sdělit zážitky nejenom z dnešního dne, ale také zkušenosti s dnešními workshopovými tématy.


Logo_EuroRegion_Praded.pnglogo_cz_pl_eu_rgb.png

FOND MIKROPROJEKTŮ

Vytisknout