Akademie třetího věku pro seniory - školní rok 2015/2016

Akademie třetího věku pro seniory - školní rok 2015/2016 Akademie třetího věku, pořádaná Centrem sociálních služeb v Jeseníku ve spolupráci s Městským úřadem v Jeseníku, již tradičně pokračuje v i dalším školním roce. Úvodní přednáška , pojatá  jako součást  Dnů seniorů Jeseníku, byla na téma  „ Jesenické lázně v proměnách času „ . Setkání s emeritním primářem Priessnitzových lázní, MUDr. Aloisem Kubíkem, se konalo  ve čtvrtek  1.října 2015 v 16.00 hodin v Kapli v Jeseníku.

Kaple byla téměř zcela zaplněna pozornými posluchači, kteří naslouchali osobním vzpomínkám MUDr. Kubíka a příběhům ze života zakladatele lázní a vodoléčby Vincence Priessnitze.   Neuvěřitelná paměť MUDr. Kubíka, jeho poutavé vyprávění, které je platné a poučné i pro dnešní dobu, zaujalo všechny přítomné. Využití prosté léčebné metody- pobyt na čerstvém vzduchu, pracovní terapie, pohyb, zdravá strava, pitný režim a využití hydroterapie v léčbě nemocí bylo  úspěšné v dřívějších dobách a je i v dnešní době.

Akademie pokračovala další přednáškou z ročního cyklu, a to na téma "Myslivost na Jesenicku" s ing. Řehou Martinem. V listopadové přednášce se senioři  seznámili se s metodou nazvanou „Kineziotaping" což je terapeutická metoda pro zdravý pohyb bez bolesti.  V měsíci prosinci nás svátečně a vánočně naladily „Adventní táčky ve znamení hudby" s paní Rafaelou Drgáčovou.  O možnosti a formě pomoci na základě dobrovolnictví, historii Maltézské pomoci a významu dobrovolnictví v současném světě,  přednášel a diskutoval s účastníky vedoucí Centra Maltézské pomoci, o. p. s. Olomouc, pan ThLic. Michal Umlauf. V měsíci únoru 2016 pozveme seniory na zajímavou a netradiční hudební výuku s paní Rafaelou Drgáčovou, s názvem „Haló pane malíři aneb čím kreslí hudba." Cílem  přednášky s názvem „Senioři a požární bezpečnost" je zvýšit u seniorů povědomí o existenci rozličných nebezpečí a hrozeb v soudobé společnosti, jak se vyvarovat rizika požárů, a jak jim předcházet, vysvětlí npor. Mgr. Bican Robertí v březnové přednášce Akademie. O zdravém způsobu života, úlohou čaje v našem jídelníčku, přijede besedovat odborník na výživu, pan Zdeněk Jirásek v přednášce „Tajemství čaje" v měsíci dubnu 2016.   Setkáme se opět s panem Macháčkem dne 26.5.2016 v přednášce „Tančírna v Račím údolí" – minulost a současnost pozoruhodného objektu v tajemném údolí, kde cestu přes hřeben Rychlebských hor střežily tři hrady.

Koho by netrápily artritické bolesti a onemocnění kloubů ? O jejich příčinách, prevenci a léčbě promluví  Mgr. Kalina Michal, fyzioterapeut , v poslední přednášce v měsíci červnu.

Následující týden čeká seniory slavnostní zakončení Akademie III. věku, ověření jejich znalostí formou testů, závěrečné ocenění a hodnocení.

V rámci Akademie III. věku připravujeme na jarní měsíce  poznávací zájezdy, a to v měsíci dubnu  a červnu 2016, s průvodcem panem Pavlem Macháčkem, putování polským příhraničím, a objevování starobylých pamětihodností a skrytých architektonických zajímavostí.

Vstup na Akademii pro seniory je volný, přednášky se konají v Klubu seniorů v Jeseníku na Dukelské ulici, a to vždy poslední čtvrtek v měsíci, v 16.00 hodin. Bližší informace budou uveřejňovány na plakátech ve vitríně pro seniory / průchod na město /, na nástěnce v klubu seniorů, a v měsíčníku „Naše město".

Vymětalová Věra, Městský úřad Jeseník, OSVZ, tel: 584 498 421


Vytisknout   E-mail

Centrum sociálních služeb Jeseník

Adresa:
Beskydská 1298/6, 790 01 Jeseník
Telefon:
584 411 391
E-mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Datová schránka:
49RRCDU
Zřizovatel:
Město Jeseník
IČ:
00852163